X

Etiler Dönercisi; Eti Et gibi Yediren lezzet durağı

İstanbul Mekan Rehberi

Sektörde 20 senelik tecrübesi olan abi Serkan ile kardeşi Heybet Mutlu tarafından hayata geçirilen mekân Etiler Dönercisi. Abi kardeş uzun seneler birçok mekâna danışmanlık hizmeti veriyor.

İstanbul Mekan Rehberi
Hedefimiz; günlük 2 ton döner satmak”

Kardeşlerin bir diğer mekânı da 2 ay önce açılan Heybet Döner Lokantası. İki tarafa mekik dokuyan Mutlu kardeşler, geceleri de et seçimini yapıyor. “İşimizi hiçbir zaman şansa bırakmak istemiyoruz” diyen Mutlu, önümüzdeki dönem projeleri ile ilgili “İlerleyen günlerde de Dönerci Serkan Usta isimli bir mekân açma üzerine planlarımız var. Şuanda ünlü bir iş adamı ile Arabistan Cidde’de çok büyük bir proje yürütüyoruz. Bin metrekarelik bir yer. Oradaki hedefimiz; günlük 2 ton döner satmak. Ekim ayında da mekânı hayata geçirmeyi planlıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

İstanbul Mekan Rehberi
Etler Trakya, Balıkesir ve Afyon’dan

Etiler Dönercisi’nin etleri sisteme uygun yerlerde yetişen hayvanlardan temin ediliyor. Bu hayvanların 3 bölgede yetiştiğini vurgulayan Mutlu, “Bu bölgeler; Trakya, Balıkesir ve Afyon. Beslenme tarzları bizim sektöre uygun. Bizim etimizin siyah yani esmer olmaması gerekiyor” diyor.
Mekânlarında Trakya Karapınar kıvırcık kuzusu kullanılıyor. Bu kuzular sadece sütle beslenen 6 aylık süt kuzuları. Canlı halde de maksimum 14-16 kilo geliyor. “Etin yenildiği zaman ağır koku bırakmaması ve rahatsız etmemesi gerekiyor. Karapınar’daki hayvanlar kuyruksuz olur. Kuyrukta birikmesi gereken yağ sırt kesimde birikiyor. Kaburganın üstünde olduğu için de daha lezzetli olmasını sağlıyor” diyen Heybet Mutlu, dananın da her tarafını kullanmadıklarını sadece yumuşak yerini tercih ettiklerini dile getiriyor.
 

Döner baharatsız ve kolay hazmediliyor

Etiler Dönercisi’nde amaç; eti et gibi yedirmek. Baharat ve sos kullanılmıyor ve sadece tuzla dengeleniyor. Tandırda odun ateşinde pişirilen ve Konya sarı buğday unu kullanılarak yapılan lavaşlarla servis ediliyor. “Bizim isteğimiz insanların döneri üst üste yemesini sağlamak ve döner et yediğini hissettirmek” diyen Mutlu, dönerlerinin farkını hazmının çok kolay olmasına, baharat, kuyruk yağı ve kıyma kullanmamalarına bağlıyor. Dönerleri de tandırdan çıkarılan lavaşın üstüne 110 gramlık et ve onun üstüne tekrar lavaş koyularak hazırlanıyor. Çoban salata, biberiye turşusu, soğan, elle soyulup kızartılan patates kızartması ile sunum yapılıyor. Dönere çok özendiklerini söyleyen Heybet Mutlu, “Lavaşı ve döneri az az veriyoruz ki müşteri sürekli sıcak sıcak yesin” ifadesinde bulunuyor.
 

Dönerli lezzetler

Menü sade dönerle sınırlı kalmıyor. Etiler’deki insanların farklı beklentilerini karşılamak için Anadolu mutfağımızdan beğendili döner, İskender, dürüm ve tombik döner yapılıyor. Tombik döner dağ kekiği ile yoğruluyor. Dönerin yanında tatlılar da unutulmamış. Karadeniz’den özel bir usta fırın sütlaç ve Karadeniz baklavası yapıyor. Susurluk yayık ayranı da kendi imalatları. 

Yorum Yap

(*) Gerekli Alanlar

banner